A particle of mass 4m is projected from the ground at some angle with horizontal. Its horizontal range is R. At the highest point of its path it breaks into two pieces of masses m and 3m, respectively, such that the smaller mass comes to rest. The larger mass finally falls at a distance x from the point of projection, where x is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2R3
b
7R6
c
5R4
d
none of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apply conservation of momentum at highest point:4mucosθ=3mv⇒v=43ucosθ ....(i)R=(ucosθ)TR1=vT2=43ucosθT2=2R3⇒x=R2+R1=R2+2R3=7R6