A particle of mass 'm' is projected with a velocity 'u' at an angle '' with the horizontal. Work done by gravity during its descent from its highest point to, the position where its velocity vector makes an angle α3 with the horizontal is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12mu2tan2 α
b
12mu2tan2α2
c
12mu2cos2αtan2α2
d
12mu2cos2α2sin2α
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As horizontal Component of velocity remains constant, work done = ΔKE along vertical direction , Ky1 = 0Tanα2=VyuCosα⇒Vy=uCosα.Tanα2Ky2=12mVy2=12mu2Cos2α.Tan2α2