A particle of mass 5m at rest suddenly breaks on its own into three fragments. Two fragments of mass m each move along mutually perpendicular direction with speed v each. The energy released during the process is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
43mv2
b
35mv2
c
53mv2
d
32mv2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of linear momentum.0=mvj^+mvi^+3mv→1 v→1=-v3(i^+j^) v1=23v KEi=0 KEf=12mv2+12mv2+12(3 m)232v2 =mv2+mv23=43mv2 ΔKE=KEf-KEi=43mv2