A particle of mass 5 m which is at rest explodes into 3 fragments. Two equal fragments each of mass 2m are found to move with a speed v each in opposite directions. The energy released in the process of explosion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2mv2
b
32mv2
c
5mv2
d
52mv2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of momentum , 2mV - 2mV+mV'=0 hence v' =0 total kinetic energy=2122mV2 =2mV2