A particle of mass m with an initial velocity ui^ collides perfectly elastically with a mass 3m at rest. It moves with a velocity vj^ after collision, then, v is given by:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v=23 u
b
v=16u
c
v=u3
d
v=u2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using momentum conservation, P→i = P→f ⇒m(ui^)+3m(0)=m(vj^)+3m(v'→) ⇒v'→=(u3)i^ −(v3)j^ Using energy conservation, 12mu2=12mv2+123m{(u3)2+(v3)2} ⇒u2=v2+u23+v23 ⇒2u23=4v23 ⇒v=u2