A particle moves along a circle of radius 20Ïm with constant tangential acceleration. It the velocity of the particle is 80 m/s at the end of the second revolution after motion has begun, the tangential acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
640Ïm/s2
b
160Ïm/s2
c
40Ïm/s2
d
40m/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of circular motion,Ï2âÏ02=2αθ âµv2âu2=2asÏ2=2αθ âµÏ0=0or vr2=2arθ (âµa=rα)or a=V22rθGiven that r = (20/Ï) metre, V = 80 m/s and θ = 4Ï radian.Substituting these values, we geta=40m/s2