A particle moves along a straight line OX. At a time t (in seconds) the distance x (in metres) of the particle from O is given by x = 40 + 12t - t3. How long would the particle travel before coming to rest ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24m
b
40m
c
56 m
d
16 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=dxdt=12−3t2=0⇒t=2s Distance travelled by particle before coming to rest = x (t = 2) - x (t = 0) = 16 m
A particle moves along a straight line OX. At a time t (in seconds) the distance x (in metres) of the particle from O is given by x = 40 + 12t - t3. How long would the particle travel before coming to rest ?