A particle moves in a circle uniformly such that it completes a circle in 2 sec. During half a turn its centripetal acceleration changes by 6 m/s2. Then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the radius of the circle is 3π2m
b
the magnitude of change in velocity during 1sec is 3πm/s
c
the tangential velocity of the particle is 3πm/s
d
the particle is moving in anticlockwise sense as seen from above
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ω=2π2=πrad/sΔac=2ω2R=2π2R=6R=3π2v=ωR=3πSense of rotation cannot be find out with given information.ΔV=2v=6πm/s