A particle moves 3m along the straight line x-y+8=0 with constant speed under the influence of a constant force F→=ai^−3j^N. Then the value of ‘a’ is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3
b
5
c
4
d
2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x−y+8=0⇒y=x+8. So the angle between the straight line and positive x-axis is 45o. ∴ Displacement d→=3cos45oi^+3sin45oj^m⇒d→=32i^+j^mSince the speed remains constant, change in kinetic energy is zero, hence work done by the force is zero. ∴ F→.d→=0⇒ai^−3j→.32i^+j^=0⇒a−3=0⇒a=3