A particle moves in a straight line with a constant acceleration. It changes its velocity from 10 ms-1 to20 ms-1 while passing through a distance 135 m in t second. The value of t (in second) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
9
c
10
d
1.8
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From third equation of motion, v2 = u2 + 2as⇒ a=v2-u22s=(20)2-(10)22×135=300270=109 ms-2From first equation of motion,v=u+at⇒t=v-ua=20-1010/9=1010/9=9 s
A particle moves in a straight line with a constant acceleration. It changes its velocity from 10 ms-1 to20 ms-1 while passing through a distance 135 m in t second. The value of t (in second) is