A particle moves in a straight line with a constant acceleration. It changes its velocity from 10 m/s to 20 m/s while passing through a distance 135m in ‘t’sec . The value of ‘t’ is…………
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8 s
b
9s
c
12s
d
10s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u=10m/sv=20m/ss=135mFrom equation v2−u2=2as⇒202−102=2a135 ∴a=400−100270=3027m/s2 Time taken is t=v−ua=20−103027=27030=9 s
A particle moves in a straight line with a constant acceleration. It changes its velocity from 10 m/s to 20 m/s while passing through a distance 135m in ‘t’sec . The value of ‘t’ is…………