A particle moves in a straight line with a constant acceleration. It changes its velocity from 10 m/s to 20 m/s while passing through a distance of 135 m in time of “t” second. Then value of time “t” is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
9
c
10
d
1.8
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
displacement =( average velocity )time S = (U+V2) t substitute given values initial velocity u=10m/s; final velocity v=20m/s; displacement s=135m in above equation135 = (10+202) t⇒ t = 9 sec