Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle moves in a straight line with the velocity as shown in figure. At t = 0, x = -16 m.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The maximum value of the position coordinate of the particle is 54 m.

b

The maximum value of the position coordinate of the particle is 36 m.

c

The particle is at the position of 36 m at t = 18 s.

d

The particle is at the position of 36 m at t = 30 s.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Maximum value of position coordinate - Initial coordinate + Area under the graph up to t = 24 s (As up to t = 24 s, the displacement of the particle will be positive (figure).Maximum value of position coordinate              =−16+(2×10)+2+62×(18−10)+1×62×(24−18)=−16+[20+32+18]=54mAt time t=18sPosition=−16+ Area of graph up to t=18s =−16+[20+32+18]=54mAt time t=30sPosition=−16+ Area of graph up to t=30s =−16+70−12×6×6=36m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle moves in a straight line with the velocity as shown in figure. At t = 0, x = -16 m.