Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle moves vertically with an upward initial speed v0 = 10.5 ms-1. If its acceleration varies with time as shown in a-t graph in figure, find the velocity of the particle at t = 4 s.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The velocity of the particle at t = 4 s can be given as v→4=v→0+Δv→  ……..(i)where Δv→≡A (= area under a-t graph during first 4 s) Referring to a-t graph (shown in figure), we have             A=A1+A2−A3−A4       .......(ii)where A1=5×1=5,A2=12×x×5            A3=12×(1−x)×10 and A4=12×2×10=10We can find the value of x as follows: Using properties of similar triangles, we have x5=1−x10This yields x=13Substituting x=13 in A2=12×x×5 and A3=12(1−x)×10we have A2=5/6 and A3=10/3Then substituting A1,A2,A3 and A4 in Eq. (ii), we have A=−7.5⇒Δv=−7.5 and v→0=10.5ms−1 Hence, we have v4=v0+Δv=10.5−7.5=3ms−1.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle moves vertically with an upward initial speed v0 = 10.5 ms-1. If its acceleration varies with time as shown in a-t graph in figure, find the velocity of the particle at t = 4 s.