A particle moves with constant acceleration along a straight line starting from rest. The percentage increase in its displacement during the 4th second compared to that in the 3rd second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33%
b
40%
c
66%
d
77%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, snth=u+12a(2n-1) s3rd=0+12a(2×3-1)=52a (For n = 3s) srrd=0+12a(2×4-1)=72a (For n = 4s)So, the percentage increase =s4th-s3rds3rd×100 =72a-52a52a×100=2a252a×100=2×20=40%
A particle moves with constant acceleration along a straight line starting from rest. The percentage increase in its displacement during the 4th second compared to that in the 3rd second is