A particle moves with constant speed along a circular path of radius 1m. Time period of revolution of the particle is 2 sec. Then magnitude of average velocity of the particle when it moves from one point to the diametrically opposite point is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π m/s
b
2 m/s
c
2 π m/s
d
2.5 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement =2r=2×1m=2mTime taken by the particle =T2=22sec=1sec∴ Magnitude of average velocity =DisplacementTime=21m/s=2m/s
A particle moves with constant speed along a circular path of radius 1m. Time period of revolution of the particle is 2 sec. Then magnitude of average velocity of the particle when it moves from one point to the diametrically opposite point is