A particle moves with uniform acceleration along a straight line AB. Its velocities at A and B are 2 m/s and 14 m/s, respectively. M is the mid-point of AB. The particle takes t1 seconds to go from A to M and t2 seconds to go from M to B. Then t2/t1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:1
b
2:1
c
1:2
d
3:1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v2=22+2as2⇒v2−4=as .....(i)142−v2=2as2⇒196−v2=as .....(ii)From (i) and (ii),v2−4=196−v2⇒v=10m/s Now t1=v−2a=10−2a=8at2=14−va=14−10a=4a⇒t2t1=4/a8/a=12