A particle is moving along a circular path of radius r with uniform speed V. Then magnitude of average velocity of the particle during the time interval when it moves from A to B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 Vπ
b
2 Vπ
c
22 Vπ
d
V2π
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t = Time of travel =SV=AB¯V=πr2Vd = Displacement = Chord AB=x2+r2=2r∴ Vavg→=dt=2rπr2V=22Vπ