A particle is moving along a straight line with an acceleration a = 3t2 m/s2 where ‘t’ is time in second. Initial velocity of the particle is zero. Then the displacement of the particle at t = 2 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
12 m
d
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
dvdt=3t2 ⇒∫0vdv = ∫0t3t2dt ⇒v = t3 Therefore dxdt=v=t3 ⇒∫0xdx = ∫02t3dt ⇒x = 4 m .