Particle A is moving along X-axis. At time t = 0, it has velocity of 10 ms-1 and acceleration - 4 ms-2. Particle B has velocity of 20 ms-1 and acceleration - 2 ms-2. Initially both the particles are at origin. At time t = 2 s, distance between the two particles is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24 m
b
36 m
c
20 m
d
42 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t=2 s;xA=10×2-12×4×(2)2=12 mand xB=20×2-12×2×(2)2=36 m