A particle is moving along the x-axis under the influence of a force given by F = -5x + 15. At time t = 0, the particle is located at x = 6 and is having zero velocity. It takes 0.5 seconds to reach the origin for the fist time. The equation of motion of the particle can be represented by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
x = 3 + 3 cos πt
b
x = 3 cos πt
c
x = 3 + 3 sin πt
d
x = 3 +3 cos (2 πt)
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The mean position of particle can be found by setting F = -5x + 15 = 0, so the mean position lies at x = 3. One extreme position is at x = 6. Hence the other extreme position for this particle undergoing SHM should be at x = 0. Time taken by particle to reach from x = 6 to x = 0 is 0.5 second, that is T2 = 0.5 sec, hence T = 1 second. Hence the equation of motion is x = 3 + Asin(ωt + ∅0), where A = 3, ω = 2π1=2π and ∅0 = π2. So x = 3+3 cos (2πt).