A particle is moving around in a circular path making 120 revolutions per minute. The speed of the particle is 10 m/s. Then magnitude of its acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular velocity ω=π x 12030rad/s=4π rad/s∴Magnitude of centripetal acceleration =v x ω=10 x 4π m/s2=40π m/s2=125.6 m/s2