A particle is moving in a circle of radius R with constant speed. The time period of the particle is T = 1 s. In a time t = T/6, if the difference between average speed and average velocity of the particle is 2 ms-1, find the radius R of the circle (in meters).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t = T/6, particle will travel only 1/6 of the circle.Average speed =ArcAB Time =(2πR)/6T/6=2πRTAverage velocity = Chord AB Time =2Rsin60∘2T/6=6RTDifference =RT447−6=2R7T=2ms−1( given )R=7T=7(1)=7m
A particle is moving in a circle of radius R with constant speed. The time period of the particle is T = 1 s. In a time t = T/6, if the difference between average speed and average velocity of the particle is 2 ms-1, find the radius R of the circle (in meters).