A particle is moving in a straight line with initial velocity u and uniform acceleration f. If the sum of the distances travelled in tth and (t+1)th seconds is 100 cm, then its velocity after t seconds, in cm/s, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20
b
30
c
50
d
80
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Sum of distances travelled in tth and (t+1)th seconds is 100 cm.u+a2(2t-1)+u+a2(2(t+1)-1) = 1002u + 2at = 100u+at = 1002 ⇒v = 50 cm/s