A particle moving with a constant acceleration describes in the last second of its motion 925th of the whole distance. If it starts from rest, how long is the particle is motion.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15s
b
5s
c
10s
d
20s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given u=0 sn=925sFrom equation sn=u+an−12⇒925s=an−12............(1)∴ But the total distance travelled in ‘n’ sec iss=u(n)+12a(n)2=0+12a(n)2……...(2) From (1) and (2) ∴92512an2=a(2n−1)2⇒925=2n−1n2⇒n=5sec