Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle moving with uniform retardation covers distances 18m, 14m & 10m in successive seconds. It comes to rest after travelling a further distance of

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 m

b

8 m

c

12 m

d

42 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

At time t=0     u is velocitygiven distance in successive seconds as 18m,14m,10mlet initial velocity =u; acceleration =a; distance covered in nth second isS=u+a22n−1put n=1→S1=u+a2(2×1-1)18=u+a2--→(1)S2=u+a22n−1put n=2→14=u+a22×2−114=u+32a--→(2)solving equations (1)&(2)u=20m/sa=-4m/s2by question,particle finally comes to rest v=0total distance travelled by the body  s=v2-u22a ⇒ s=02-2022(-4)s=50m=total distance travelled by the particleIt stops after travelling further distance after the three successive seconds =50-(18+14+10)=8m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring