A particle is moving on x-axis has potential energy U=2−20x+5x2 joules along x-axis. The particle is released at x=−3. The maximum value of ‘x’ will be [x is in meters and U is in joules]:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
3 m
c
7 m
d
8 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=2−20x+5x2F=−dudx=20−10x[F∝−x⇒SHM]At equilibrium F = 020−10x=0x = 2 [mean position]since particle is released at x=−3, therefore amplitude of particle is 5