A particle is moving on X-axis and has potential energy U=2−20x+5x2 joule, where x is position. The particle is released at x = -3. If the mass of the particle is 0.1 kg, then the maximum velocity (in ms-1) of the particle is 25β. If amplitude is 5 m, then the value of β is __________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=2−20x+5x2dUdx=−20+10xF=−dUdx=20−10x=−10(x−2)∴The particle is executing SHM about mean position x - 2 = 0 or x = 2∴ k=10 ⇒ mω2=10 ω2=10m=100.1=100⇒ ω=10rads−1 vmax=Aω=5(10)=50ms−1∴ β=2