A particle is moving in XY-plane as such at any time t ,vx=(50 - 16 t ) m/s and vy=-8t m/s. Initially the particle was at point (0,100 m).The equation of trajectory of the particle is The speed of particle at y = 0 is The magnitude of acceleration of particle at y = 0 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.