A particle is oscillating along a straight line with time period 6 sec and amplitude ‘A’. Then the time taken by the particle to directly move from x=-A2 to x=+A2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 sec
b
1 sec
c
1.5 sec
d
1.25 sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In the phasor diagram, OP=A2 and OQ=A2∴ ∠MOP=cos−1OPOM=cos−112=π4 and ∠NOP=cos−1OQON=cos−112=π3∴ θ=π−π4+π3=5π12∴ Time taken by the reference particle to move from M to N =θω=5π/122π/T=5T24=5×624=1.25sec.