The particle P shown in the figure has a mass of 10 kg and a charge of -0.01 μC. Each plate has a surface area 10-2m2 on one side. What potential difference V should be applied to the combination to hold the particle P in equilibrium?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
43 mV
b
35 mV
c
50 mV
d
55 mV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electrical force is balanced by the weight of the massmg=E, where E=electric fieldor mg=qVdwhere d=separation at the platesε0Ad=C⇒1d=Cε0Aor V=2mgε0AqC=10-6×2.2×10-12×10-210-5×4×10-8=10-6×9.8×8.88×10-12×100×10-410-8×0.04×10-6= 43 mV