A particle is performing simple harmonic motion along x-axis with amplitude 4 cm and time period 1.2 sec. The minimum time taken by the particle to move from x =2 cm to x = + 4 cm and back again is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6 sec
b
0.4 sec
c
0.3 sec
d
0.2 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by particle to move from x=0 (mean position) to x = 4 (extreme position) =T4=1.24=0.3 sLet t be the time taken by the particle to move from x=0 to x=2 cm y=asinωt⇒2=4sin2πTt⇒12=sin2π1.2t⇒π6=2π1.2t⇒t=0.1 s. Hence time to move from x = 2 to x = 4 will be equal to 0.3 – 0.1 = 0.2 sHence total time to move from x = 2 to x = 4 and back again =2×0.2=0.4sec
A particle is performing simple harmonic motion along x-axis with amplitude 4 cm and time period 1.2 sec. The minimum time taken by the particle to move from x =2 cm to x = + 4 cm and back again is given by