A particle is projected at an angle of 45° 2m from the foot of a wall, just touches the top of the wall and falls on the ground on the opposite side at a distance 4 m from it. The height of wall is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23m
b
43m
c
83m
d
34m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, θ=45°and u2g=6 or u2 = 6g, also u cos θ t = 2 or t=2u cos θand y = height of wall, then y=u sin θ. t+12gt2=usinθ×2ucosθ+12g×4u2cos2θ or y=83mHence (3) is the right choice.