Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected at an angle of 45° 2m from the foot of a wall, just touches the top of the wall and falls on the ground on the opposite side at a distance 4 m from it. The height of wall is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2/3 m

b

4/3 m

c

8/3 m

d

3/4 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here θ=45∘ and u2g=6 or u2=6g, also ucos⁡θt=2 or t=2ucos⁡θand y = height of wall, then y=usin⁡θ⋅t+12gt2 =usin⁡θ×2ucos⁡θ+12g×4u2cos2⁡θ or y=83m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring