Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected at an angle of 45o . After 1 sec, it breaks into two equal parts. One part stops and the other part attains the height of 20 m after the breaking of the particle. Find the velocity of projection ( g = 10 m/s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 m/s

b

202m/s

c

102m/s

d

15 m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Vy22g=20m⇒Vy=20 m/s = vertical velocity of the second part.From conservation of momentum  m×0+mVy=2mVyoVy0  vertical velocity of particle after one second before breaking of it= Vy2=202=10 m/sBut  Vy0=10=uy−gt ⇒uy=10+10×1=20 m/sNow, uy=usin45o⇒u=uysin45o=202 m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle is projected at an angle of 45o . After 1 sec, it breaks into two equal parts. One part stops and the other part attains the height of 20 m after the breaking of the particle. Find the velocity of projection ( g = 10 m/s2 )