A particle is projected at an angle θ=tan−132 with the inclined plane of angle 30° with horizontal. If α is the angle that its velocity vector makes with vertical at the point of collision (with the inclined plane) if α = 5K°. Find the value of ‘K’.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of height, T=4Vg7, V=speed of projectionVH=V327V⊥=3V27 Tanα=13, α=30∘.