A particle is projected from the bottom of an inclined plane of inclination 300 with velocity of 40 m/s at an angle of 600 with horizontal. Then (Take g=10 m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The speed of the particle when its velocity vector is parallel to the plane is 243m/s
b
The speed of the particle when its velocity vector is parallel to the plane is 403m/s
c
The speed of the particle when its velocity vector is parallel to the plane is 503m/s
d
The speed of the particle when its velocity vector is parallel to the plane is 20 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity vector will be parallel to the plane when component of velocity Perpendicular to the plane is zero. Here α=600,β=300 Velocity vector will be parallel to the plane when component of velocity Perpendicular to the plane is zeroVy=uy+ayt=0vy=usin(α−β)−(gcosβ)t=0 In this problem, β=30∘,α=60∘ and u=40msecvy=40×sin30∘−10cos30∘=0⇒20=53t⇒t=43sec At this instant the particle will have vx component only vx=ux+axt vx=40cos30∘−10×sin30∘×43vx=403m/sec Speed of the particle =403m/s