A particle is projected from the ground at an angle of 600 with horizontal with speed u = 20m/s. The radius of curvature of the path of the particle, when its velocity makes an angle of 300 with horizontal is (g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10.6 m
b
12.8 m
c
15.4 m
d
24.2 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let v be the velocity of particle when it makes 300 with horizontal. Then vcos300=ucos600 Or v=ucos600cos300 =(20)(12)(3/2)=203m/s Now g cos300=v2R or R=v2gcos300=(203)2(10)(32)=15.4m