A particle A is projected from the ground with an initial velocity of 10 m/s at an angle of 60o with horizontal as shown in fig. (4). From what height hshould an another particle B be projected horizontally with velocity 5 m/s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously ?(g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
30 m
c
15 m
d
25 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The horizontal component of velocity is given byucosθ=10×cos60∘=10×(1/2)=5m/sThis is same as the velocity of B in horizontal direction. Both wilt collide at C if their times of flights are equal, i.e., TA = TB2usinθg=2hg ∵h=12gTB2∴ h2=2u2sin2θg=2×(10)2(3/2)210=15m