A particle A is projected from the ground with an initial velocity of 10m/s at an angle of 600 horizontal. From what height should an another particle B be projected horizontally with velocity 5m/s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously g=10m/s2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10m
b
15m
c
20m
d
30m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Both the particles will meet at C, if their time of flight is the same. The time Of flight of A is, T=2u sin θg T=2×10× sin 60010 T=3second For vertical downward motion of particle B from B to C, we have h=12gT2 substitute T=3second h=12×10×32 h=15m=height from where ball B should be horizontally projected