A particle A is projected from the ground with an initial velocity of 10 m/s at an angle of 60o with horizontal. From what height h should an another particle B be projected horizontally with velocity 5 m/s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
30 m
c
15 m
d
25 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity of A is, 10 cos 60o or 5 m/s which is equal to the velocity of B in horizontal direction. They will collide at C if time of flight of the particles are equal or tA=tB;2usinθg=2hgh=12gtB2or h=2u2sin2θg;=2(10)232210=15m
A particle A is projected from the ground with an initial velocity of 10 m/s at an angle of 60o with horizontal. From what height h should an another particle B be projected horizontally with velocity 5 m/s so that both the particles collide in ground at point C if both are projected simultaneously g=10m/s2