A particle is projected from ground with a velocity of 202 m/s making an angle of 60o with horizontal. Then the time after which its velocity vector makes an angle of 45o with horizontal is (Take g=10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(23−1)sec
b
6sec
c
(5−1)sec
d
(6−2)sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity remains constant.∴ Vcos45o=ucos60o⇒V.12=202.12⇒V=20 m/sNow, Vsin45o=usin60o−gt⇒t=202×32−20×1210sec=(6−2)sec
A particle is projected from ground with a velocity of 202 m/s making an angle of 60o with horizontal. Then the time after which its velocity vector makes an angle of 45o with horizontal is (Take g=10 m/s2).