A particle is projected from horizontal making an angle of 530 with initial velocity of 100 ms-1. The time taken by the particle to make angle 45° from horizontal is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14s
b
2s
c
Both (a) and (b)
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Component (100 cos 530) 60 ms-1 will remain unchanged.Velocity will make 450 with horizontal when vertical component also becomes ± 60 ms-1.Using v=u+a t (In vertical direction) +60=80+(-10)t1∴ t1=2 s⇒-60=80+(-10)t2∴ t2=14 s