A particle is projected from a horizontal plane with a velocity of 82m/s at an angle. At the highest point, its velocity is found to be 8 m/s. Its range will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.4 m
b
3.2 m
c
12.8 m
d
4.6 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity at the highest point =v=v0cosθ0or 8=82cosθ0 or θ0=45∘ Range =v02sin2θ0g=(82)2sin90∘10 64×210=12.8m
A particle is projected from a horizontal plane with a velocity of 82m/s at an angle. At the highest point, its velocity is found to be 8 m/s. Its range will be