A particle is projected from a horizontal plane with a velocity of 82m/s at an angle. At highest point, its velocity is found to be 8 m/s. Its range will be g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.8 m
b
6.4 m
c
3.2 m
d
4.8 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity at the highest point of a projectile ucosθ =8m/s here u=82 so θ=450range =u2sin2θg=82210sin 900=12.8
A particle is projected from a horizontal plane with a velocity of 82m/s at an angle. At highest point, its velocity is found to be 8 m/s. Its range will be g=10m/s2