A particle is projected from point A, that is at a distance 4R from the centre of the Earth, with speed v1 in a direction making 30° with the line joining the centre of the Earth and point A, as shown. Find the speed V2 of particle (in km/s) if particle passes grazing the surface of the earth. Consider gravitational interaction only between these two …up to two decimal places (use GMR=64×106 m2/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.66.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using conservation of angular momentum:mv1cos60∘4R=mv2R⇒v2v1=2 …..(1)By conservation of energy system−GMm4R+12mv12=−GMmR+12mv22⇒12v22−12v12=34GMR⇒v1=1264×106=80002 m/s=5.66 km/s