A particle is projected from a point on ground making an angle of 30o with horizontal. At time t1=2sec and t2=4sec, it is at the same height h above the ground. Then speed of projection is (g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight T= t1+t2= (2+4) sec = 6 secNow, 2usinαg=T⇒2usin30o10=6⇒u=60 m/s
A particle is projected from a point on ground making an angle of 30o with horizontal. At time t1=2sec and t2=4sec, it is at the same height h above the ground. Then speed of projection is (g=10m/s2)