A particle is projected from a point on horizontal ground with a velocity of 20 m/s. If range of the projectile is 4 times the maximum height attained by it, then time of flight is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
42 s
b
82 s
c
4 s
d
22 s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If R=nH, tanα=4n∴Angle of projection, α=tan-144=45o∴T=2 x 20 x sin45o10sec=22 s