A particle is projected up an inclined with initial speed v = 20 m/s at an angle θ = 300 with the plane. The component of the velocity perpendicular to the plane when it strikes the plane is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103 m/s
b
10 m/s
c
53 m/s
d
data is insufficient
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Component of velocity perpendicular to plane remains the same (in opposite direction).usinθ = 20sin300 = 10 m/s