A particle is projected upwards with a velocity of 100 m/sec at an angle of 60° with the vertical. Find the time when the particle will move perpendicular to its initial direction, taking g = 10 m/sec2:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 second
b
20 second
c
5 second
d
10 3 second
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Method I: u→=100cos30°i^+100sin30°j^=503i^+50j^v=u→+g→t=503i^+50j^+−10jt=503i^+50−10tj^if u→⊥v→, then u→.v→=0 so5032+5050−10t=0⇒t=20 second Method II: By v=v+at=u+gtFrom right angled triangleugt=cos60°⇒t=20s